POROVNÁNÍ TEPELNÝCH IZOLACÍ PLOCHÝCH STŘECH

31.08.2026

V TOMTO ČLÁNKU SE DOZVÍTE:

  • Jaké tepelné izolace se dnes u plochých střech používají a v čem se od sebe zásadně liší

  • Jak porovnat EPS, XPS, minerální vatu a PIR podle λ, pevnosti v tlaku, vlhkostního chování a požární bezpečnosti

  • Jaké tloušťky izolace dnes reálně potřebujete, aby střecha splnila požadavky revidované ČSN 73 0540-2

  • Proč se izolace nemá porovnávat podle ceny za m³, ale podle ceny za jednotku tepelného odporu

  • Kdy je namístě kombinovaná skladba, kdy XPS a kdy má smysl připlatit si za PIR

Tepelná izolace představuje jednu z nejdůležitějších vrstev ploché střechy. Jejím hlavním úkolem je omezení tepelných ztrát objektu, zajištění požadovaných tepelně-technických parametrů konstrukce a vytvoření vhodného podkladu pro navazující vrstvy střešního pláště. Správný návrh tepelné izolace však významně ovlivňuje také požární bezpečnost stavby, zatížení nosné konstrukce, vlhkostní režim střechy i budoucí provozní náklady objektu.

Na rozdíl od hydroizolace se chyba v návrhu tepelné izolace neprojeví zatékáním. Projeví se plíživě – vyššími náklady na vytápění, kondenzací uvnitř skladby, deformací izolantu pod tmavou fólií nebo tím, že střecha po instalaci fotovoltaiky nevyhoví požárnímu posouzení. A protože je tepelná izolace zakrytá hydroizolací, její oprava prakticky vždy znamená rozebrání celé skladby.

Sonda do skladby ploché střechy EPS pod kačírkem
Sonda do skladby ploché střechy EPS pod kačírkem

ÚVOD > BLOG > Kontrola střechy po bouřce

EPS, XPS, minerální vata nebo PIR? Jak zvolit správnou tepelnou izolaci ploché střechy

V současné době se u plochých střech nejčastěji používají izolace na bázi:

  • expandovaného polystyrenu (EPS) – bílého i šedého (grafitového),
  • extrudovaného polystyrenu (XPS),
  • minerální vaty – tuhých desek z kamenné nebo skelné vlny,
  • PIR (polyisokyanurátových) desek,
  • kombinovaných systémových skladeb typu combi roof.

Každý z těchto materiálů má své specifické vlastnosti, výhody i omezení. Výběr vhodné tepelné izolace proto nelze zjednodušit pouze na cenu materiálu nebo hodnotu součinitele tepelné vodivosti λ. Rozhodující je vždy komplexní posouzení konkrétní konstrukce, požárních požadavků, statických možností objektu a budoucího způsobu užívání střechy.

Pozorování zátoku u ploché střechy
Pozorování zátoku u ploché střechy
Pozorování zátoku u šikmé střechy
Pozorování zátoku u šikmé střechy

Normativní rámec

Problematika tepelných izolací plochých střech je v České republice řešena soustavou technických norem zaměřených na tepelnou ochranu budov, navrhování střešních konstrukcí, požární bezpečnost a vlastnosti tepelněizolačních materiálů. Mezi nejdůležitější předpisy patří:

  • ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky – revidované znění platné od 1. 9. 2025,
  • ČSN 73 1901-1 až -3 Navrhování střech – vydané v roce 2020, část 3 zpracovaná Českou hydroizolační společností,
  • ČSN 73 0810, ČSN 73 0802 a ČSN P 73 0847 – požární bezpečnost staveb, včetně střech s fotovoltaikou,
  • ČSN EN 13162 až 13165 – výrobkové normy pro minerální vatu (13162), EPS (13163), XPS (13164) a PU/PIR (13165),
  • vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov, ve znění vyhlášky č. 222/2024 Sb.

Při návrhu skladby je nezbytné zohlednit nejen požadovaný součinitel prostupu tepla, ale také vlhkostní režim konstrukce, požární bezpečnost, mechanické zatížení střešního pláště a dlouhodobou stabilitu použitých materiálů.


Základní porovnání tepelných izolací plochých střech

Následující tabulka shrnuje typické hodnoty výrobků skutečně určených pro ploché střechy. To je důležité upřesnění – například u minerální vaty se běžně citují hodnoty λ kolem 0,034 W/(m·K), ty ale patří lehkým rohožím do šikmých střech. Tuhá deska, která unese provoz na ploché střeše, má vždy vyšší objemovou hmotnost, a tím i horší λ.

* U desek z minerální vaty pro ploché střechy se nedeklaruje WL(T) v objemových procentech, ale krátkodobá a dlouhodobá nasákavost v kg/m² (WS, WL(P)). Hodnoty proto nejsou přímo srovnatelné s pěnovými plasty.
* U desek z minerální vaty pro ploché střechy se nedeklaruje WL(T) v objemových procentech, ale krátkodobá a dlouhodobá nasákavost v kg/m² (WS, WL(P)). Hodnoty proto nejsou přímo srovnatelné s pěnovými plasty.

Instalace a technologie provádění

Expandovaný polystyren (EPS)

EPS je v současné době nejběžněji používaný tepelněizolační materiál pro ploché střechy. Desky se pokládají ve dvou a více vrstvách s posunutými spárami, u tenčích skladeb i jednovrstvě s převazbou. Výhodou materiálu je nízká hmotnost, snadná opracovatelnost přímo na střeše a možnost jednoduché výroby spádových klínů prakticky v libovolném sklonu.

Pro ploché střechy se používají typy EPS 100 S, EPS 150 S a EPS 200 S – číslo v označení odpovídá přímo pevnosti v tlaku při 10 % deformaci v kPa. Samostatnou kategorií je šedý (grafitový) EPS s příměsí grafitu, který má o zhruba 10 % lepší λ, ale nižší teplotní odolnost.

EPS je nutné chránit před působením otevřeného plamene a před rozpouštědly. Nelze na něj přímo natavovat asfaltové pásy plamenem, nelze jej kombinovat s hydroizolacemi z měkčeného PVC bez separační vrstvy – změkčovadla z PVC fólie polystyren degradují.

Extrudovaný polystyren (XPS)

XPS se používá zejména tam, kde je požadována vyšší pevnost v tlaku a minimální nasákavost. Nejčastěji se uplatňuje u inverzních (obrácených) střech, kde je tepelná izolace umístěna nad hydroizolační vrstvou, dále u teras, zatížených střech a v soklových partiích. Desky se dodávají s polodrážkou ve formátu zpravidla 1250 × 600 mm.

Pokládka je technologicky jednoduchá, zásadní je však správné řešení stability vrstev, ochrany proti vztlaku větru a–u inverzních skladeb – návrh drenážně-separační vrstvy.

Minerální vata

Minerální vata určená pro ploché střechy se dodává ve formě tuhých střešních desek nebo dvouvrstvých systémů s pevnější horní vrstvou. Pokládka vyžaduje vyšší přesnost a opatrnější manipulaci vzhledem k vyšší hmotnosti materiálu a citlivosti hran desek.

Významnou výhodou je nehořlavost, výborná tvarová stabilita a kompatibilita prakticky se všemi hydroizolačními systémy včetně natavovaných asfaltových pásů. U požárně odolných skladeb platí zásadní pravidlo: minerální vata musí být vždy ve dvou vrstvách s posunutými spárami v obou směrech. Jednovrstvá pokládka při požáru vede k otevření spár mezi deskami a vzniku požárních mostů.

PIR desky

PIR představuje technicky vyspělý materiál s nejlepšími tepelněizolačními parametry na trhu. Díky nízké hmotnosti a vysoké tuhosti umožňuje rychlou montáž a výrazně menší tloušťku skladby. Desky se dodávají s hliníkovou fólií nebo se skelnou rohoží na povrchu – tato úprava rozhoduje jak o hodnotě λ, tak o požární klasifikaci výrobku.

Při realizaci je nutné dbát na přesné kladení, protože desky nelze na místě snadno dořezávat s takovou přesností jako polystyren, a nepřesnost se u tenké skladby projeví relativně větší tepelnou vazbou. Podstatná je také kvalita provedení detailů a nároky na rovinnost podkladu.

Tepelně-technické vlastnosti a potřebné tloušťky

Intenzivní déšť prověří funkčnost celého systému odvodnění. Často nevyvolá novou poruchu, ale upozorní na slabá místa, která na střeše existovala už dříve: zanesené vpusti a žlaby, omezenou kapacitu odvodnění, poruchy hydroizolačních detailů nebo místa s dlouhodobě stojatou vodou. U šikmých střech jsou kritická úžlabí a napojení na svislé konstrukce – v kombinaci se silným větrem navíc dochází k zafouknutí vody pod krytinu, které opět prověří stav doplňkové hydroizolační vrstvy.

Dvě věci, které se v běžných srovnáních přehlížejí:

  • U XPS λ závisí na tloušťce desky. Katalogová hodnota 0,033 W/(m·K) platí pro desky 30–60 mm. U desky tloušťky 100–160 mm počítejte reálně s 0,036 W/(m·K).
  • U PIR je deklarovaná λ hodnotou po umělém zestárnutí. Podle ČSN EN 13165 se deklaruje hodnota, která zohledňuje postupnou difuzi nadouvadla z pórů. Číslo 0,022 tedy není hodnota z výroby, kterou by materiál časem ztratil.
  • U minerální vaty nelze srovnávat rohože a tuhé desky. Hodnota 0,034 W/(m·K) patří lehké vlně do šikmých střech. Deska, která na ploché střeše unese provoz, má objemovou hmotnost 100–210 kg/m³ a λ nutně 0,038–0,041 W/(m·K).
Vlhkost na DHV pod krytinou
Vlhkost na DHV pod krytinou
Prasklá taška v oblasti úžlabí
Prasklá taška v oblasti úžlabí

Jaké U dnes musí plochá střecha splnit

Revidovaná ČSN 73 0540-2, platná od 1. 9. 2025, stanovuje pro střechu plochou a šikmou do 60° včetně následující normové hodnoty součinitele prostupu tepla:

Hodnoty jsou uvedeny ve W/(m²·K).
Hodnoty jsou uvedeny ve W/(m²·K).

Oproti staršímu znění z roku 2011 se posunula hranice sklonu ze 45° na 60° a třetí sloupec, dříve nazývaný "doporučená hodnota pro pasivní budovy Upas,20", se nově označuje jako cílová hodnota Ufin,20. Číselné hodnoty u střech zůstaly stejné. Zároveň byl zrušen požadavek na průměrný součinitel prostupu tepla obálky budovy Uem a na energetický štítek obálky budovy.

Pro novostavbu ale rozhoduje jiné číslo. Podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. se posuzuje referenční budova, kde se normová hodnota násobí redukčním činitelem fR = 0,7 platným pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie – a tou je dnes každá novostavba. Referenční hodnota ploché střechy tak vychází přibližně 0,17 W/(m²·K).

Orientační tloušťky izolace

Následující tabulka ukazuje, kolik izolace je potřeba pro dosažení jednotlivých úrovní. Jde o orientační výpočet pro železobetonovou stropní konstrukci; skutečný návrh je vždy nutné provést výpočtem konkrétní skladby.

K vypočtené tloušťce je vždy nutné připočíst:

  • vlhkostní přirážku podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. (minerální vata 7 %, EPS a PIR 3 %, XPS 0 %),
  • vliv tepelných mostů od kotev – u mechanicky kotvených skladeb typicky ΔUf 0,02 až 0,05 W/(m²·K),
  • skutečnost, že u spádované střechy se posuzuje průměrná, nikoli minimální tloušťka.

Právě tady se ukazuje praktická hodnota PIR: rozdíl mezi 210 mm EPS a 125 mm PIR je 85 mm, což u rekonstrukce s omezenou výškou atiky nebo s pevně danou návazností na okenní otvory může rozhodnout o proveditelnosti celého záměru.

Poškození DHV v ploše
Poškození DHV v ploše
Mikrotrhlina na krytině
Mikrotrhlina na krytině

Mechanická odolnost a pevnost v tlaku

Mechanická odolnost tepelněizolační vrstvy je zásadní zejména u střech s vyšším provozním zatížením, s fotovoltaikou nebo s technologickými zařízeními na střeše. Izolace musí přenést nejen plošné zatížení, ale především bodové zatížení od patek, noh stojanů a chůze při údržbě.

U minerální vaty je v praxi důležitější než CS(10) parametr PL(5) – bodové zatížení při 5mm deformaci. Právě ten rozhoduje o tom, zda se izolace prošlápne při montáži nebo zda se zdeformuje pod patkami fotovoltaických konstrukcí. Špičkové desky pro ploché střechy dosahují PL(5) až 1000 N; běžné desky se pohybují mezi 650 a 800 N.

Pozor na formulace: u pevnosti v tlaku neexistuje normový požadavek na minimální hodnotu pro střechy s fotovoltaikou. Doporučení výrobců se pohybují na úrovni 150 kPa a výše, konkrétní požadavek ale musí vždy vycházet ze statického posouzení skladby a kotevního plánu.

Hmotnost a zatížení nosné konstrukce

Při rekonstrukcích plochých střech bývá důležitým parametrem plošná hmotnost tepelné izolace, která přímo ovlivňuje zatížení nosné konstrukce – zejména u panelových domů, u lehkých plášťů na trapézovém plechu a všude tam, kde se na střechu doplňuje fotovoltaika.

Rozdíl je zásadní. Zatímco vrstva EPS o tloušťce 200 mm zatíží konstrukci přibližně 4 kg/m², stejná tloušťka tuhé minerální vaty až 40 kg/m². Na střeše o ploše 1 000 m² to znamená rozdíl zhruba 36 tun. Naopak často opakované tvrzení, že XPS je výrazně těžší než PIR, neplatí – oba materiály se pohybují kolem 30 kg/m³.

Chování při vlhkosti a difuzní odpor

Z hlediska vlhkostního režimu konstrukce vykazuje nejlepší vlastnosti XPS. Jeho uzavřená buněčná struktura s více než 95 % uzavřených pórů znamená prakticky nulovou kapilární absorpci a dlouhodobou nasákavost při ponoření pod 0,7 % objemu. To je také jediný důvod, proč lze XPS použít v inverzní střeše.

EPS má dlouhodobou nasákavost do 5 % objemu. To je pro běžnou skladbu bez problémů, ale při trvalém provlhnutí se tepelněizolační schopnost zhoršuje. PIR má nasákavost velmi nízkou a stabilní vlastnosti.

Minerální vata je difuzně otevřený materiál – faktor difuzního odporu μ ≈ 1 odpovídá prakticky vzduchu. To je výhoda pro schnutí konstrukce, ale zároveň největší riziko: při provlhnutí dochází k dramatickému poklesu izolační schopnosti a voda z vaty odchází velmi pomalu. U střech s minerální vatou je proto kvalitní a spojitě provedená parozábrana naprosto nezbytná.

Praktický důsledek pro diagnostiku: provlhlá minerální vata se v termografii projeví velmi zřetelně, protože voda mění tepelnou setrvačnost vrstvy. U EPS bývá projev slabší a je vhodné doplnit měření vlhkosti sondou nebo impedanční metodou. Právě proto se u podezření na zatékání nespoléháme na jedinou metodu.

Teplotní odolnost – podceňované riziko u polystyrenu

Toto je kapitola, kterou běžná srovnání vynechávají, přestože jde o jednu z nejčastějších příčin skutečných poruch.

Problém je v tom, že těchto 80 °C není bezpečnostní rezerva – je to hodnota, kterou tmavá hydroizolační fólie v českých letních podmínkách reálně dosahuje. Měření povrchových teplot hydroizolací uvádějí hodnoty 80 až 90 °C, přičemž tmavé povrchy jsou až o 10 °C teplejší než světlé.

Kritická je kombinace tmavé hydroizolace, odrazu slunečního záření od světlé fasády vyššího objektu a nevětraného zákoutí střechy. V takovém místě může dojít k nevratné deformaci polystyrenu. Historicky jsou doloženy případy, kdy EPS o objemové hmotnosti kolem 13,5 kg/m³ vykázal objemové změny v řádu desítek centimetrů.

Praktická doporučení, která z toho plynou:

  • u tmavých hydroizolací volit EPS vyšších objemových hmotností, tj. EPS 150 S nebo EPS 200 S, nikoli nejlevnější typy,
  • preferovat světlé fólie tam, kde je izolace citlivá na teplotu,
  • u šedého grafitového EPS počítat s nižší odolností (70 °C) a v exponovaných místech jej nepoužívat pod tmavou fólií,
  • u střech se stabilizační vrstvou z kačírku je riziko výrazně nižší.

Požární bezpečnost

Z pohledu požární bezpečnosti představuje minerální vata nejlepší variantu – jde o nehořlavý materiál klasifikovaný podle ČSN EN 13501-1 zpravidla třídou A1 (kamenná vlna) nebo A2-s1,d0 (skelná vlna).

EPS a XPS jsou organické materiály třídy reakce na oheň E a z hlediska požární bezpečnosti vyžadují zakrytí ostatními vrstvami konstrukce. Sami výrobci polystyrenu k tomu uvádějí, že pro požární bezpečnost staveb je rozhodující zatřídění celých konstrukcí a systémů, nikoli izolantu samotného.

PIR se pohybuje mezi třídami E a B-s2,d0 podle povrchové úpravy desky. Samotné jádro je hořlavé, klasifikaci výrobku určuje hliníková fólie nebo skelná rohož. Tvrzení, že "PIR je nehořlavý", je nesprávné.

BROOF(t1) versus BROOF(t3) – rozdíl, který se často plete

Klasifikace střešního pláště z hlediska šíření požáru vnějším prostředím se provádí podle ČSN EN 13501-5, zkouší se podle ČSN EN 1187:

  • BROOF(t1) – zkouška hořícími hraničkami bez působení větru. Postačuje pro střechy mimo požárně nebezpečný prostor.

  • BROOF(t3) – zkouška hořícími hraničkami s působením větru a sálavého tepla. Vyžaduje se u střech zasahujících do požárně nebezpečného prostoru a v dalších definovaných případech.

Klasifikace se vždy vztahuje ke konkrétní skladbě, nikoli k jednotlivému materiálu. Certifikát výrobce fólie sám o sobě neznamená, že vaše skladba požadavek splní.

Požárně dělicí pásy – 900 mm je fasáda, ne střecha

Tady se v odborných článcích opakuje jedna zásadní záměna. Šířka 900 mm se vztahuje k požárním pásům z minerální vaty ve vnějším kontaktním zateplovacím systému nad okenními otvory. U plochých střech platí jiná pravidla:

U fotovoltaických instalací navíc ČSN P 73 0847 požaduje, aby střešní plášť v dotčené ploše měl klasifikaci BROOF(t3) a aby tepelná izolace byla třídy reakce na oheň A1 nebo A2. To je v praxi nejčastější důvod, proč se u střech s FVE sahá po minerální vatě nebo po kombinované skladbě.

Pro zatřídění střešního pláště jako konstrukce druhu DP1 s hořlavou tepelnou izolací platí podmínka, že zkouškou musí být prokázáno, že na rozhraní nehořlavé spodní vrstvy a hořlavé izolace nepřesáhne teplota 110 °C. To je také důvod, proč se u požárně odolných skladeb používá minerální vata ve dvou vrstvách.

Kombinované skladby typu combi roof

V praxi se stále častěji používají systémové kombinované skladby, které spojují ekonomickou výhodnost polystyrenu s požární bezpečností minerální vaty. Je ale potřeba rozlišit dvě zcela odlišné situace, které se často zaměňují.

1. Požárně odolná skladba na trapézovém plechu

Toto je klasický systém typu COMBI ROOF nebo PROTECTROOF. Minerální vata je zde spodní, požárně dělicí vrstvou přímo na trapézovém plechu, teprve nad ní se pokládá EPS. Vata musí být vždy ve dvou vrstvách s posunutými spárami v obou směrech.

Typické uplatnění: lehké střešní pláště hal, logistických center a obchodních objektů, kde je požadavek na požární odolnost nebo na konstrukci druhu DP1 a kde by čistě minerální skladba byla staticky i ekonomicky neúnosná.

2. Skladba s tuhou deskou z minerální vaty nahoře

Odlišnou kombinací je EPS ve spodní vrstvě a tuhá deska z minerální vaty jako horní vrstva. Tato skladba se nenavrhuje kvůli požární odolnosti pláště, ale kvůli přenosu bodového zatížení – od patek fotovoltaických konstrukcí, pochozích tras a technologických zařízení – a kvůli splnění požadavku na nehořlavý izolant v místě FVE. Konkrétní tloušťku horní vrstvy je vždy nutné převzít ze systémového listu výrobce, nikoli odhadovat.

Spádové klíny a odvodnění

Spádová vrstva se dnes u plochých střech nejčastěji řeší přímo tepelnou izolací. To je oblast, kde došlo k významné změně předpisů, a kde starší články uvádějí zastaralé hodnoty.

Podle ČSN 73 1901-3:2020 by měl být sklon střechy s povlakovou krytinou větší než 3 %, nikoli dříve zažitá 2 %. Úžlabí se nově navrhují přednostně se sklonem 2 % oproti dřívějšímu požadavku 0,5 %.

Důvod je praktický. Podle Směrnice ČHIS 02 se kaluže na střeše obvykle tvoří při sklonu povrchu do 3 %. Stojatá voda urychluje degradaci hydroizolace, koncentruje nečistoty a v zimě znamená cyklické zatížení mrazem. Táž směrnice doporučuje, aby vzdálenost střešních vpustí nepřesahovala 15 m a aby vpusť byla osazena přibližně 2 cm pod nejnižší místo střechy.

Materiálové možnosti spádové vrstvy:

  • EPS klíny – nejrozšířenější řešení. Minimální tloušťka klínu je zpravidla 20 mm, rozháněcí klíny do úžlabí od 5 mm, běžně se vyrábějí do tlouštěk 300 až 500 mm a spád lze volit po 0,5 %. Cenové navýšení oproti rovným deskám bývá 0 až 20 %.

  • Klíny z minerální vaty – systémové jednospádové, dvouspádové a atikové klíny, standardně 2 % a 3 % a jejich násobky, na zakázku i větší sklony.

  • XPS klíny se prakticky nevyrábějí – XPS se dodává pouze jako rovné desky, spádování inverzní střechy se řeší jinak.

  • Spádové vrstvy z lehčeného betonu nebo cementové lité pěny – uplatní se tam, kde je potřeba vyrovnat velmi nerovný podklad, přinášejí ale výrazné zatížení konstrukce a technologickou vlhkost do skladby.

Do návrhu spádu je nutné započítat tolerance: rovinnost podkladu ±5 mm na 2 m a výrobní toleranci tloušťky desek. Návrh se sklonem přesně 3 % se v reálné konstrukci může lokálně propadnout pod hranici, kdy voda odtéká.

Inverzní (obrácené) střechy – proč jen XPS

U inverzní střechy je tepelná izolace umístěna nad hydroizolací, která je tak chráněna před UV zářením i teplotními cykly. Izolant je ale trvale vystaven vodě, mrazu a zatížení stabilizační vrstvou.

XPS je jediným materiálem, který tuto kombinaci dlouhodobě spolehlivě snese. Rozhoduje uzavřená buněčná struktura, nulová kapilární absorpce, nasákavost pod 0,7 % objemu a odolnost proti cyklům zmrazování a rozmrazování.

Zásady, které se v praxi často opomíjejí:

  • používat výhradně desky s polodrážkou, zpravidla ve formátu 1250 × 600 mm,

  • pokládat zásadně v jedné vrstvě; dvouvrstvá pokládka přichází v úvahu až u tlouštěk nad 180–200 mm a zhoršuje tepelný odpor až o 5 %,

  • inverzní skladbu nelze realizovat na dřevěné bednění ani na trapézový plech,

  • stabilizační vrstva z kačírku frakce 16/32 v tloušťce minimálně 50 mm, pod ní světlá geotextilie gramáže cca 140 g/m².

Korekce U od podtékající dešťové vody

Toto je nejčastěji opomíjený výpočtový aspekt inverzních střech. Voda, která proteče mezi deskami pod izolaci, odvádí teplo. Korekce se řeší podle ČSN EN ISO 6946 a příslušných evropských technických dokumentů, které definují korekční faktory pro tepelný tok.

Bez systémové drenážně-separační fólie může pod izolaci proniknout velmi vysoký podíl srážkové vody a korekce je pak řádově vyšší; se systémovou fólií klesají korekční faktory přibližně o jeden řád. V německé praxi se pro zjednodušený výpočet uvádí ΔU = 0,05 W/(m²·K).

Běžná česká praxe – prosté navýšení tloušťky izolace přibližně o 10 % – je zjednodušení, které nemusí být na straně bezpečnosti. Správným řešením je použití systémové drenážně-separační fólie a výpočet korekce podle podkladů výrobce.

Ekonomické hledisko – proč cena za m³ klame

Z pohledu pořizovacích nákladů představuje nejvýhodnější variantu EPS. Podstatné ale je, jak se materiály srovnávají. Srovnání ceny za metr krychlový systematicky znevýhodňuje materiály s lepším λ, protože ignoruje, že jich stačí méně.

Poměry vycházejí z maloobchodních cen stavebnin v ČR (stav 8/2026), u velkých zakázek se posouvají.
Poměry vycházejí z maloobchodních cen stavebnin v ČR (stav 8/2026), u velkých zakázek se posouvají.

Přepočet na jednotku tepelného odporu mění pořadí. PIR se z pozice "nejdražšího materiálu" posouvá před XPS a přiblíží se dvojnásobku ceny EPS – a to při poloviční tloušťce skladby. Šedý EPS je za metr krychlový o zhruba třetinu dražší než bílý, ale na jednotku tepelného odporu jen o přibližně 12 %, přičemž ušetří okolo 16 % tloušťky skladby.

Do celkové ekonomiky je navíc nutné započítat i to, co se v cenících nevidí: menší tloušťka skladby znamená kratší kotvy, nižší atiku, méně materiálu na oplechování a u rekonstrukcí často možnost zachovat stávající výšku vstupů na střechu.

Environmentální hledisko

Environmentální posouzení stavebních materiálů nabývá na významu i z regulatorního důvodu – od roku 2030 bude u nových budov povinné vykazování celoživotních emisí uhlíku.

Svázané emise CO₂

Při přepočtu na jednotku tepelného odporu (tj. na stejný izolační efekt) vycházejí svázané emise A1–A3 přibližně takto:

Uvedená data pocházejí z environmentálních prohlášení zpracovaných podle různých verzí EN 15804, nejde tedy o čísla bez výhrad porovnatelná.
Uvedená data pocházejí z environmentálních prohlášení zpracovaných podle různých verzí EN 15804, nejde tedy o čísla bez výhrad porovnatelná.

Zde platí totéž varování jako u λ. Tuhá kamenná vlna pro ploché střechy má zhruba šesti – až osminásobně vyšší svázané emise než lehká vlna do šikmé střechy. Uvádět "minerální vatu" jako jednu položku je proto zavádějící a pro ploché střechy platí ta horší čísla. U pěnových plastů je naopak nutné započítat i konec životnosti, kde je uhlíková stopa spálení řádově srovnatelná s výrobou.

Recyklace a nadouvadla

  • EPS: v ČR činí míra recyklace přibližně 50 % a oborovým cílem je 55 % do roku 2030. Prakticky se ale recyklují především odřezky ze zateplování; z demolic se vrací zlomek množství. Evropský projekt PolyStyreneLoop pro recyklaci EPS s obsahem HBCD byl v roce 2024 ukončen a jeho obnovení není doloženo.

  • HBCD: zpomalovač hoření HBCD je v EU zakázán od roku 2016 a nahrazen polymerním PolyFR. Limit obsahu v odpadu se od konce roku 2022 snížil z 1 000 na 500 mg/kg. Starší stavební polystyren z let 1988 až 2015 je odpadem s obsahem perzistentních organických látek a má vlastní katalogové číslo.

  • XPS: evropská výroba dnes používá CO₂ a bezhalogenová nadouvadla. Fluorované plyny s GWP nad 150 jsou v XPS zakázány od roku 2020, v ostatních pěnách od roku 2023 a všechny F-plyny v pěnách skončí k roku 2033. Pozor – od roku 2025 musí vlastník nebo zhotovitel při demolici či rekonstrukci zajistit zneškodnění F-plynů ze starších laminovaných desek, což se přímo týká demontáže starých XPS a PIR ze střech.

  • PIR: materiálová recyklace deskových výrobků prakticky neexistuje, konec životnosti se modeluje jako energetické využití.

  • Minerální vata: recyklační programy výrobců fungují ve více než dvaceti zemích, Česká republika mezi nimi zatím není – tuzemský závod zpracovává pouze vlastní výrobní odpad.

Závěrečné zhodnocení

Volba vhodné tepelné izolace musí vždy vycházet z komplexního posouzení konkrétního objektu, zejména z hlediska požadovaného součinitele prostupu tepla, únosnosti konstrukce, požárních požadavků, vlhkostního režimu a ekonomických možností investora.

Pro standardní rekonstrukce bytových domů zůstává optimální variantou EPS ve vhodné pevnostní třídě, případně kombinovaný systém, který představuje vyvážený kompromis mezi cenou, požární bezpečností a dlouhodobou funkčností.

Zásadním faktorem dlouhodobé funkčnosti střechy však není pouze volba izolantu, ale především kvalita provedení, správný návrh detailů, spojitá parozábrana a důsledný technický dozor během realizace. Nejlepší izolant položený na netěsnou parozábranu bude za deset let mokrý – a to je porucha, kterou nelze opravit jinak než rozebráním celé skladby.

Součástí správné péče o plochou střechu by proto měla být pravidelná odborná revize a při podezření na zatékání cílená diagnostika – zkouška těsnosti, termografie nebo sonda do skladby, která jako jediná spolehlivě ukáže skutečný stav tepelné izolace.

Autor: technický tým REVIZE STŘECH s.r.o. – odborného poradce v oblasti zastřešení budov. Specializujeme se na revize střech, defektoskopii, lokalizaci netěsností a diagnostiku plochých i šikmých střech.

Nejčastější dotazy

Jáká tepelná izolace má nejlepší tepelně-technické vlastnosti?

Nejlepších hodnot součinitele tepelné vodivosti dosahují PIR desky, běžně 0,022 až 0,027 W/(m·K). Umožňují dosáhnout stejného tepelného odporu při zhruba o 40 % menší tloušťce než EPS. Deklarovaná hodnota u PIR navíc podle ČSN EN 13165 zohledňuje stárnutí materiálu, nejde tedy o číslo, které by výrobek časem ztratil.

Jak silnou izolaci dnes plochá střecha potřebuje?

Pro splnění požadované hodnoty U = 0,24 W/(m²·K) vychází u běžného EPS zhruba 140 až 150 mm. Novostavba se ale posuzuje proti referenční hodnotě okolo 0,17 W/(m²·K), což znamená přibližně 200 až 210 mm EPS nebo 125 mm PIR. K výsledku je nutné připočíst vlhkostní přirážku a vliv tepelných mostů od kotev.

Kdy je vhodné použít XPS?

XPS je vhodný především pro inverzní (obrácené) střechy, terasy, sokly a konstrukce se zvýšeným vlhkostním namáháním nebo vyšším zatížením. Pro běžnou jednoplášťovou plochou střechu je jeho použití zbytečně nákladné – nabízí vlastnosti, které se tam neuplatní.

Proč se používá minerální vata, když má horší λ?

Kvůli nehořlavosti. Minerální vata je klasifikována třídou A1 nebo A2, což je u požárně dělených skladeb a u střech s fotovoltaikou často nenahraditelné. Přidává také tvarovou stabilitu, vysokou teplotní odolnost a lepší akustické vlastnosti. Cenou za to je horší λ, výrazně vyšší hmotnost a vyšší svázané emise CO₂.

Je EPS vhodný pro ploché střechy?

Ano, EPS je nejběžnější a ekonomicky nejvýhodnější řešení pro většinu standardních plochých střech. U zatížených střech, střech s fotovoltaikou a pod tmavými hydroizolacemi je ale namístě volit vyšší pevnostní třídu, tedy EPS 150 S nebo EPS 200 S, nikoli nejlevnější typ.

Co je combi roof?

Kombinovaná systémová skladba tepelné izolace, u které je na trapézovém plechu spodní požárně dělicí vrstva ze dvou vrstev minerální vaty a nad ní EPS. Cílem je spojit ekonomickou výhodnost polystyrenu s požární odolností pláště. Existuje i opačná kombinace s tuhou deskou z minerální vaty nahoře, ta ale řeší především bodové zatížení, nikoli požární odolnost.

Může se polystyren na střeše poškodit teplem?

Ano. Bílý EPS má dlouhodobou teplotní odolnost okolo 80 °C, šedý grafitový přibližně 70 °C. Tmavá hydroizolační fólie přitom v letních měsících reálně dosahuje 80 až 90 °C. Kritická je kombinace tmavé fólie, odrazu od světlé fasády a nevětraného zákoutí střechy – v takovém místě může dojít k nevratné deformaci izolantu.

Jaký spád má mít plochá střecha?

Podle ČSN 73 1901-3:2020 by měl být sklon střechy s povlakovou krytinou větší než 3 %, u úžlabí přednostně 2 %. Starší údaje o minimálním spádu 1 až 2 % jsou dnes překonané. Při sklonu do 3 % se na střeše zpravidla tvoří kaluže, které urychlují degradaci hydroizolace.

Jakou izolaci vyžaduje střecha s fotovoltaikou?

Podle ČSN P 73 0847 se u fotovoltaických instalací na ploché střeše požaduje klasifikace střešního pláště BROOF(t3), tepelná izolace třídy reakce na oheň A1 nebo A2 v dotčené ploše a dělicí pásy šířky 5 m. Zároveň je nutné posoudit bodové zatížení od patek konstrukce – u minerální vaty je rozhodujícím parametrem PL(5), nikoli CS(10).

Jak silnou izolaci dnes plochá střecha potřebuje?

Pro splnění požadované hodnoty U = 0,24 W/(m²·K) vychází u běžného EPS zhruba 140 až 150 mm. Novostavba se ale posuzuje proti referenční hodnotě okolo 0,17 W/(m²·K), což znamená přibližně 200 až 210 mm EPS nebo 125 mm PIR. K výsledku je nutné připočíst vlhkostní přirážku a vliv tepelných mostů od kotev.

Kdy je vhodné použít XPS?

XPS je vhodný především pro inverzní (obrácené) střechy, terasy, sokly a konstrukce se zvýšeným vlhkostním namáháním nebo vyšším zatížením. Pro běžnou jednoplášťovou plochou střechu je jeho použití zbytečně nákladné – nabízí vlastnosti, které se tam neuplatní.

Proč se používá minerální vata, když má horší λ?

Kvůli nehořlavosti. Minerální vata je klasifikována třídou A1 nebo A2, což je u požárně dělených skladeb a u střech s fotovoltaikou často nenahraditelné. Přidává také tvarovou stabilitu, vysokou teplotní odolnost a lepší akustické vlastnosti. Cenou za to je horší λ, výrazně vyšší hmotnost a vyšší svázané emise CO₂.

Je EPS vhodný pro ploché střechy?

Ano, EPS je nejběžnější a ekonomicky nejvýhodnější řešení pro většinu standardních plochých střech. U zatížených střech, střech s fotovoltaikou a pod tmavými hydroizolacemi je ale namístě volit vyšší pevnostní třídu, tedy EPS 150 S nebo EPS 200 S, nikoli nejlevnější typ.

Co je combi roof?

Kombinovaná systémová skladba tepelné izolace, u které je na trapézovém plechu spodní požárně dělicí vrstva ze dvou vrstev minerální vaty a nad ní EPS. Cílem je spojit ekonomickou výhodnost polystyrenu s požární odolností pláště. Existuje i opačná kombinace s tuhou deskou z minerální vaty nahoře, ta ale řeší především bodové zatížení, nikoli požární odolnost.

Může se polystyren na střeše poškodit teplem?

Ano. Bílý EPS má dlouhodobou teplotní odolnost okolo 80 °C, šedý grafitový přibližně 70 °C. Tmavá hydroizolační fólie přitom v letních měsících reálně dosahuje 80 až 90 °C. Kritická je kombinace tmavé fólie, odrazu od světlé fasády a nevětraného zákoutí střechy – v takovém místě může dojít k nevratné deformaci izolantu.

Jaký spád má mít plochá střecha?

Podle ČSN 73 1901-3:2020 by měl být sklon střechy s povlakovou krytinou větší než 3 %, u úžlabí přednostně 2 %. Starší údaje o minimálním spádu 1 až 2 % jsou dnes překonané. Při sklonu do 3 % se na střeše zpravidla tvoří kaluže, které urychlují degradaci hydroizolace.

Jakou izolaci vyžaduje střecha s fotovoltaikou?

Podle ČSN P 73 0847 se u fotovoltaických instalací na ploché střeše požaduje klasifikace střešního pláště BROOF(t3), tepelná izolace třídy reakce na oheň A1 nebo A2 v dotčené ploše a dělicí pásy šířky 5 m. Zároveň je nutné posoudit bodové zatížení od patek konstrukce – u minerální vaty je rozhodujícím parametrem PL(5), nikoli CS(10).

Poznám stav tepelné izolace bez rozebrání střechy?

Částečně. Termografie spolehlivě ukáže provlhlé oblasti, zejména u minerální vaty. Přesnější obraz dá impedanční měření nebo detekce netěsností. Skutečný stav a tloušťku izolace, kvalitu parozábrany i degradaci vrstev ale spolehlivě ukáže až sonda do skladby, která je zároveň nejlevnějším podkladem pro rozhodnutí, zda střechu opravit nebo rekonstruovat.

Lze při rekonstrukci ponechat starou izolaci a přidat novou vrstvu?

Někdy ano, ale nikdy bez průzkumu. Rozhoduje vlhkost stávající izolace, stav parozábrany, únosnost konstrukce a výška atiky. Zabudování provlhlé izolace do nové skladby znamená, že vlhkost zůstane trvale uzavřená mezi dvěma parotěsnými vrstvami. Před rozhodnutím je proto vždy namístě sonda a vlhkostní posouzení.

Zajímá vás víc?

➡️ Vyplňte poptávkový formulář
➡️ Zavolejte nám na +420 703 667 634
➡️ Napište na info@revizestrech.cz 

Konzultace je nezávazná a zdarma.

Každý článek vychází z reálných zkušeností z terénu a je psaný tak, aby byl srozumitelný a přínosný i pro laiky. Ať už jste projektant, správce budovy nebo majitel nemovitosti, náš obsah vám pomůže lépe porozumět technickým souvislostem a předcházet problémům.

Pokud chcete dostávat nové články pohodlně e-mailem, můžete se přihlásit k odběru – je to zdarma a zcela nezávazné. Odběr lze kdykoli jedním kliknutím zrušit.